پنجشنبه 1398/05/24 12:33 نظرات ()
رئیس‌جمهور آمریکا در یکی از آخرین پست‌هایش در تویتر اعلام کرده «جنگ تجاری آمریکا و چین دیدنی است». او معتقد است اقداماتش باعث شده پول از سراسر دنیا بویژه چین به ایالات متحده سرازیر شود و شرکت‌ها فوج فوج به سمت کشتی نجات آمریکا بروند تا از لطمات بعدی مصون باشند و از سود بالا بهره ببرند. همهٔ این‌ها را هم نتیجهٔ اقدامات خود در جنگ تجاری با چین قلمداد می‌کند. اما ارقام چیز دیگری می‌گویند.

کافی است نگاهی به آمارهایی که جی‌پی‌مورگان ارائه کرده بیاندازید: صادرات آمریکا به چین از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا ماه ژوئن، ۳۳ میلیارد دلار کاهش داشته که معادل ۲۱ درصد است. جالب است که صادرات چین به آمریکا در همین مدت حدود ۴ میلیارد دلار (معادل ۱ درصد) افزایش داشته. تراز تجاری چین و آمریکا بنابر داده‌های همان منبع در هفت ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی به رقم ۱۶۸ میلیارد دلار به سود چین رسیده. فراموش نکنیم که رشد اقتصادی چین در فصل دوم سال جاری به ۶.۲ درصد رسید در حالی که همین شاخص برای آمریکا ۲.۱ درصد بوده است.

حالا عجیب نیست که ببینم ترامپ حقه‌باز خودش را پشت تویت‌های مملو از کلک پنهان کند و سعی نماید دروغ را هر چه می‌تواند بزرگتر بگوید تا همه باور کنند. دوستانش در رسانه‌های اقتصادی آمریکا نتیجهٔ این جنگ را پیروزی آمریکا پیش‌بینی می‌کنند چون بالاخره انتخاباتی در پیش است و منافع هنگفتی پیش روست. اما این اعداد همان‌هایی هستند که دولت فخمیه آمریکا قرار بود منقلبشان کند. عجیب نیست که چین علاقه‌ای به مذاکره نشان نمی‌دهد چون این «جنگ تجاری» خمی به ابرویش نیاورده. از سوی دیگر نشانه‌های میل آمریکا به تغییر جنگ به مذاکره دارد نمایان می‌شود. مشاور اقتصادی کاخ سفید که طبیعتاً از دوستان ترامپ است هم هست این هفته گفت آمریکا دارد خودش را برای مذاکره با چین در ماه سپتامبر آماده می‌کند. او این احتمال را مطرح کرد که ترامپ ممکن است تهدیدهایش در خصوص افزایش تعرفه کالاهای چینی را کاهش دهد. اما انگار پکن تازه گرم شده چون هیچ نشانه‌ای از تسلیم برابر خواسته‌های ترامپ نشان نداده است. حالا استدلال‌های همه‌چیزدانان وطنی شنیدن دارد که باور دارند «ترامپ برای مردم خودش خیلی کار کرده!».

در این غائله چین داد نمی‌زند و شلوغ‌بازی در نمی‌آورد، در عوض اجازه می‌دهد آمارها صحبت کنند. این مقاومت ریشه در تصمیمات منطقی، پشتکار بالا و برنامه‌ریزی دقیق این کشور در طول سه دهه گذشته دارد. در نهایت شاید چند نبرد را ببازد اما جنگ را خواهد برد.